Vaši tútori pre zmenu podnebia

Naša ponuka

Idete? Na štrajk Fridays for Future?

Viete? Aká je bezpečná hranica oteplenia Zeme? A či existuje? A čo rast teplôt urobí so životmi vašej generácie?

Viete? Koľko skleníkových plynov sme už vypustili, a koľko ich ešte môžeme vypustiť do ovzdušia? Prečo to je možno najvážnejšia otázka vašich životov?

Čo ponúkame

Hra Klimatický samit: Pomocou rolovej hry študenti zažívajú vyjednávania na pôde OSN o opatreniach na zabránenie otepľovania. Študenti, ktorí zastupujú rôzne zainteresované skupiny navrhujú opatrenia. Po každom kole môžu na simulátore vidieť dopady prijatých opatrení. Hra dokáže vtiahnuť študentov do problematiky zmeny podnebia. Okrem hry ponúkame aj seminár a samostatné zadania.

Prednáška o klimatickej kríze: Klasickou formou interaktívnej prednášky sa dozviete dôležité informácie o zmene podnebia. Prednáška je vhodná pre študentov aj pre učiteľov.

Diskusie o zmene podnebia: Vlastnou aktivitou môžete prehĺbiť svoj postoj k zmene podnebia. Na diskusii sú povolené všetky názory a všetky aktivity. Budete vedieť argumentovať, ak sa vo vašej triede nájdu popierači zmeny podnebia. Prípadne popierači, viete presvedčiť klimatických „alarmistov“?

Pre koho je aktivita určená

Aktivita je určená pre študentov. Vítané sú aj učiteľky a učitelia.

Ponúkame aj aktivitu len pre učiteľov.

Aktivity sú vhodné aj pre akékoľvek iné skupiny záujemcov o tému zmeny podnebia. Radi prídeme kdekoľvek, kde budeme mať chuť diskutovať alebo sa viacej dozvedieť.

Čo musíte urobiť

Pozvite nás do vašej triedy alebo školy. Radi medzi vás prídeme a pomôžeme vám popasovať sa s témou zmeny podnebia. Ďalej nájdete kontakty, na niektorý z nich sa ozvite.

Dohodnite si s nami termín.

Zajednajte si triedu alebo miestnosť.

Netreba platiť. Naša ponuka je zadarmo.

Informujte vo vašej škole: tu je Plagát 350.sk

Ako to bude prebiehať

Prednášku alebo diskusiu môžete zorganizovať na hodine prírodných vied alebo občianskej náuky. Môže prebehnúť aj po vyučovaní.

My prídeme na vašu školu do vašej triedy.

Prednáška prebehne klasickou formou. Postupne a prehľadne sa dozviete rozumné informácie a dozviete sa ako odlíšiť klamlivé informácie.

Na diskusii budete voľne diskutovať. Prípadne si môžete vybrať iné aktivity. Program diskusie bude záležať na vás. My budeme len pomáhať, ak sa niečo zamotá.

Ako nás môžete kontaktovať

Najlepšie je, ak nám napíšete na email: kontakt[zavináč]350.sk.

Môžete aj zatelefonovať na číslo: 0903 474 459 (Marián Šumšala)

Kontaktujte nás na FB: FB 350.SK

Kto sme

Marián Šumšala: Som občiansky aktivista a venujem sa aj zmene podnebia. Pred 10 rokmi som vydal knihu Šesť stupňov od Marka Lynasa. Krátko som spolupracoval s Priateľmi Zeme v ich stánkoch. Mám 600 hodinový kurz pre nedirektívnu prácu s ľuďmi. Pracujem ako konštruktér aických strojov.

Juraj Mesík: Som vyštudovaný lekár. Teraz som analytik, publicista a aktivista. Pracoval som vo Svetovej banke v USA, Afrike, Ázii a inde. Na rôznych pozíciach som pracoval pre vládu v oblasti životného prostredia a podpory rozvoja rôznych komunít. Ako aktivista som viedol alebo pomáhal riadiť rôzne mimovládne organizácie. Pôsobil som ako poslanec v komunálnej politike. Prednášal som tiež na univerzitách. Klimatická kríza a bohužiaľ aj prispôsobenie sa zmenenému svetu je mojou srdcovou témou.

Prečo to robíme

Kto vie o zmene podnebia aspoň toľko, koľko my, musí niečo urobiť, nie je jednoducho možné nečinne čakať. Myslíme si, že v prvom rade musíme o probléme vedieť. Už to bude mať vplyv – na nás aj na naše okolie a dokonca aj na politikov.