Recenzie k hre na simulovaný klimatický samit

Pondelkové štebotačky, 12.2.2024, Bratislava

Zorganizovalo OZ Permoníci a z nich hlavne Katarína a Júlia. Hra sa uskutočnila v priestoroch permoníkov v Bratislave Petržalke. Hry sa zúčastnilo asi 20 ľudí. Tútor bol Marian Šumšala.

Zaujímavé štebotačky. Forma hry, namiesto čistokrvnej prednášky určite zaujímavý nápad, hoci jedna prednáška a vysvetlenie základných pojmov by sa asi hodila. Je nám jasné, že model, s ktorým sme pracovali, je veľmi zjednodušený, ale na nejaký základný prehľad toho, aby sme si uvedomili, čo a ako veľmi ovplyvňuje teplotu to bolo fajn. Keď si zoberieme koľko radikálnych riešení sme prijali a aj tak sme cieľ splnili len tak-tak, jasne naznačuje, že s budúcnosťou planéty to bohužiaľ vôbec nevyzerá ružovo. No veď uvidíme…

Zaujímavé štebotanie, do ktorého sme sa aktívne zapájali. Podľa dostupných informácií, ktoré sa ku mne dostali vopred som predpokladala, že to bude zaujímavá prednáška. No nevedela som presne čo bude obsahovať a tak aj pre mňa bol program prekvapením. Téma veľmi aktuálna a hra fajn vymyslená, aj keď nie všetko čo sme navrhli by bolo v reálnom živote uskutočniteľné. Aj tak to bolo zaujímavé, pozorovať, čo s čím a ako súvisí. Verím, že sa nám podarí, čoskoro zaradiť do programu pokračovanie, aby sme sa o tejto téme dozvedeli viac.

No, mne sa dosť páčilo. Na začiatku som sa stala zástupkyňou generálneho tajomníka OSN, ale len na chvíľu. To zapojenie do skupiny sa mi nakoniec páčilo, dostala som sa k ekoteroristom, ehm, ekoaktivistom. Na začiatku mi to trošku trvalo, kým som sa k nim pripojila a pochopila o čo ide, potom už začali padať celkom odvážne návrhy. Až také, že sme sa báli ich hneď ako prví v prvom kole odprezentovať.
Páčilo sa mi, ako sme sa všetci rozbehli a ako bolo vidieť, čo ma aký dôsledok. Aj keď áno, stále sme sa hrali, ale ako z toho na zaver vyšlo, nestačí len jedno opatrenie, a každá zmena ma aj tu svoju druhu stranu a následky. Áno, ta necelá hodina a pol bola na toto malo. Verím, že si dáme nejaké pokračovanie.

Tak toto bol naozaj zábavný a plodný eventik. Neviem, čo si človek môže priať viac, ako sa po náročnej práci dobre zdeprimovať predstavou, že aj celkom brutálne obmedzenia a sci-fi vynálezy svetu nejako výraznejšie nepomôžu 😀 Niektoré riešenia boli očividne chamtivé (sorry, zástupcovia tažiarenských spoločnosti a vlád), niektoré drsne radikálne (a zase tie vlády), niektoré priamo útočiace na šťastie ľudí (steaky si nedáme!), no jednoducho žiadna rúžová budúcnosť… Ale za nás, nútených environmentálnych aktivistov, môžem pokojne povedať, že náš „soylent green“ návrh by mal určite na svet lepší dopad, ako tvrdil ten parádny simulátor 😛 Každopádne, aj keď ma tento samit celkom vyčerpal, rada prídem byt neužitočná aj na ďalšie kolo 🙂 A dovtedy len odkazujem: „Ak chceš kožuch, musíš si ho narasť sám!“ 😀

Myslím že ak by prešiel čínsky nápad z Indiou a môj z jej zalesnením, šlo by to rapídne dole.

Úplne iný typ štebotačiek, na akých som sa doteraz zúčastnil. Hoci myšlienka nebola zlá, na nejakú interaktívnu hru bolo strašne málo času. Prakticky bez vysvetlenia, čo jednotlivé parametre modelovania robia, sme boli rovno hodení, ako sa hovorí do vody. Prakticky až po zahájení sme sa dozvedeli, že niektoré parametre majú ešte (pod) parametre a niektoré posuvníky vlastne znamenajú niečo iné, ako hlásal nadpis. A tá najdôležitejšia kolónka (depopulácia) úplne chýbala. Budem kritický aj k samotnému modelu. Podľa môjho laického názoru sa modelovať (resp. na základe nejakého modelu predpovedať) niečo také ako zmena teploty ovzdušia na sto rokov dopredu nedá, nakoľko tak komplikovaná vec s toľkými vstupnými parametrami, prepojeniami a príspevkami z úplne odlišných oblastí, že by sa zapotila aj Hlbina myslenia. A to s čím sme sa hrali je naozaj len hračka. Síce zaujímavá, ale hračka. A dúfam že OSN, alebo kto navrhuje nejaké opatrenia, nepracuje s týmto. Tak ale zabavili sme sa, uvedomujeme si hrozby, správame sa zodpovedne. Vďaka za event.

 

Event ma ako väčšina z tejto „série“ zaujala ihneď po publishi, … Rozlosovanie mi určilo tému, v ktorej som sa orientoval asi najmenej, skôr vlády a ekoteroristi, teda ekoaktivisti by mi viac sedeli. Počas diskusie padlo aj zopár použiteľných návrhov (niektoré dosť bizarné) a celkom dobre to bolo spravené, hlavne sme si uvedomili, že nie za všetko môžu LEN ľudia, že otepľovanie nezmeníme lúsknutím prsta a celkovo, že sme v takých (slovo radšej vynechám), že aktuálne to nezmeníme tak, aby boli všetky strany spokojné. Aj to bolo zrejme hlavnou myšlienkou stretnutia. Postupne ma aj začalo tešiť, že začali mať ľudia realistickejšie očakávania, to je taktiež veľmi dôležité. Určite som za pokračovanie, len by bolo vhodné vymedziť väčší čas, aby sme všetko stihli. Vďaka za ďalší zaujímavý Event a prednášku v envirodielničke, vybavenie zaujímavého hosťa a samozrejme prekrásne SWG. Som rád, že nám účasť vyšla a zase nabudúce…

Téma ma zaujala, lebo mi nie je jedno kam tento svet speje a síce základné povedomie mam, ale ako som zistil tak mam stále veľké medzery v niektorých oblastiach. Zistil som to najmä v tom, že ako je všetko so všetkým poprepájane. To ale zas nie je asi až tak prekvapujúce keďže žijeme v globálnom svete. Simulator ma zaujal, najmä z toho hľadiska, že nedá sa smerovať svoje úsilie len na jednu oblasť ako sme videli a na ostatne kašlať, lebo v konečnom dôsledku to pomôže max o 0.1-0.2 stupňa znížiť teplotu. V dotazníku bola tuším otázka ako vidím budúcnosť. No vidím ju žiaľ pesimisticky aj keď som optimista. Lebo len pri niečom takom ako bol tento “triviálny” simulátor sa niektoré možnosti vylučovali v záujmových skupinách a to si povedzme, že síce všetky opatrenia, ktoré sme navrhovali tak pomohli v konečnom dôsledku znížiť otepľovanie, ale nehľadelo sa pri tom až tak veľmi na peniaze, ktoré by to ktoré odvetvie muselo do toho investovať a zároveň ukrátenie ziskov, lebo by sa niektoré veci museli škrtnúť. To, že ľudia, ktorí by následne stratili prácu a bolo by ich nutne v lepšom prípade pretransformovať na iný segment ani nehovoriac to by boli aj možno dáke nepokoje a dostali by sme sa aj k tej depopulacii možno…. Čo ma však najviac prekvapilo bol zaver a to čo z toho plynie pre Slovensko. Ak by bolo ďalšie pokračovanie tak by som sa ho zúčastnil, ak to kalendár dovolí.

Na prednášku som sa celkom tešil a bola parádna, simulátor bol super. Aj posolstvo, že jedna zmena nestačí sa mi páčilo.

Ako som sa vopred tesil na pútavú prednášku, tak myslím že očakávanie sa naplnilo. Otázky na začiatku ma potešili, zároveň ukázali, že tých informácii môžem mať aj viac. Prv som sa nad tým veľmi nezamýšľal, ale neskôr mi došlo že otepľovanie nie je čisto iba ľudská vina ale spôsobujú to aj astronomické javy, ktoré teda zastaviť nevieme. Ja tiež hovorím, že proste musí byt pokračovanie prednášky klimatických zmien.

Veľmi dobrý event. Dokonca bol tak dobrý, že aj moja manželka sa rozhodla prísť. Klimatická úzkosť alebo ako sa tomu hovorí, je pomerne rozšírená už aj u nás. Vzhľadom na to, že sa témou zaoberám, fakt som bol zvedavý ako, a ktorým smerom sa vyberie prednášajúci. Rozhodne to bolo nečakané a najmä veľmi zaujímavé toto interaktívne prezentovanie. Nečakané boli aj dôsledky niektorých opatrení a väzby medzi nimi. V princípe sa nám ukázalo, že nie sme schopní nájsť opatrenia, ktoré by zastavilo otepľovanie, alebo nebodaj spôsobili, že zas bude vo februári snežiť. Za mňa, čisto nevedecky pohlaď, nie je až tak jasne, že otepľovanie spôsobuje iba ľudská činnosť. Zato je jasne, že ho nezastavíme a ani nijak nespomalíme, pretože záujmy krajín sú rôzne a nezhodnú sa. Takže, áno, čistiť ovzdušie, používať lepšie technológie a zdravšiu stravu – áno. Ale úplne najviac energie a úsilia by sme mali venovať tomu, aby sme sa prispôsobili, upravili svoje návyky a fungovanie tak, aby sme to otepľovanie prežili. Lebo inak skončime ako Avari, Kelti alebo iné stratene civilizácie.

Prišiel som sa pozrieť na dnešnú nie-až-tak prednášku, keďže téma zaujala. Zaujímavé bolo aj interaktívne prevedenie, aj keď potreboval by som sa s tým modelom pohrať viac, aby som získal lepšiu predstavu, čo môže pomôcť a čo nie. Síce sme sa nakoniec dostali k veľmi dobrému výsledku, niektoré vykonané zmeny boli dosť extrémne a v realite by teda boli náročne uskutočniteľné. Veď len koľko sporov vykonalo rozhodnutie o krav(in)ach, a to bolo úplne hypotetické. Neviem, ako sa bude musieť zmeniť náš život, aby sme dokázali tuto zmenu zvrátiť. Výrazným momentom pre mňa bola aj informácia na zaver o tom, ako sa zmení podnebie u nás, ak bude otepľovanie pokračovať. Vďaka za podnetný event. Budem sa snažiť zúčastniť, ak bude pokračovanie.

Na štebotačkách som sa zúčastnil prvý krát. Zaujala ma hlavne dnešná téma. A veru oplatilo sa prísť. Bolo to nie len poučné ale vďaka hre aj zábavné. Hoci sa event časovo natiahol, ukázalo sa že na problém klimatickej zmeny jedno takéto stretnutie nestačí. Dúfam teda že bude aj pokračovanie. Rád prídem aj nabudúce. Ďakujem za vydarený event a že som rád že som mohol prísť.